Vuoden 2013 viimeiseen peliin päästiin lähtemään hyvistä asetelmistä, kun alla oli kaksi kotivoittoa viime viikonlopulta. Vastustajaksi Tamppiareenalle saapui Nousu Jyväskylästä, joka kotijoukkueen tavoin pärjäsi hyvin Cupissa päästen aina puolivärieriin asti. Odotettavissa oli siis laadukas salibandyottelu.
Ensimmäiseen erään Rasia tuli hyvällä ilmeellä halliten erän alkupuoliskoa miten tahtoi. Ensimmäisenä maalin pääsi kihauttamaan Tuomas Harmaala vaparista kanttivedolla. Erän puolivälin jälkeen kotijoukkueen ote rupesi lipsumaan ja Nousu päästettiin mukaan peliin. Vierasjoukkue pääsi tekemään kaksi maalia nopealla aikavälillä, kun 13. peliminuutti oli käynnissä. Molemmat maalit syntyivät maalin edestä kotijoukkueen pelatessa löysästi antaen tilaa ja aikaa aivan liikaa vastustajalle. Erän loppu oli tasaista, mutta maalia pääsi juhlimaan vain kotijoukkue. Toivasen tehdessä ensin ajassa 17:07 ja Hänninen vain puoli minuuttia edellisestä. Sysmän metsuriveljekset Riutta ja Harmaala ottivat vielä erän loppuun huitomisjäähyt, mutta Nousu ei pystynyt hyödyntämään kahden miehen ylivoimaa.
Toisen erän alku oli vielä tasainen Länsimiehen aloittaessa maalin teon ylivoimalla ja vierasjoukkueen kuitatessa maalin vain parin minuutin päästä. Mitä pidemmälle toinen erä kului, rupesi pienellä rosterilla peliin lähtenyt Nousu tippumaan matkasta. Tuomas Harmaalan, Tuloiselan, Lehtisen ja Lapin tehdessä maalit mieheen oli maaliero kasvanut jo muutamassa minuutissa viiteen. Erän loppu puoliskolla sattui epäselvä tilanne, kun kotijoukkue pääsi pyörittämään ylivoimaa. Hetken pyörityksen jälkeen Länsimies laukoi pallon maalin alakulmaan, jolloin kaikki pelissä olleet rupesivat valmistautumaan keskialoitukseen paitsi tuomarit, joiden mielestä pallo ei käynyt maalissa. Tämän seurauksena muutama Nousun pelaaja oli jo kerennyt kentälle. Kun kaikki tajusivat pelin olevan vielä käynnissä oli Nousulla liikaa pelaajia kentällä ja he saivat siitä syystä jäähyn. Kotijoukkue ei katkeroitunut tästä vääryydestä vaan kuittasi lähes samantien maalin Tuloiselan toimesta kahden miehen ylivoimalla. Mahtui toiseen erään vielä yksi palohälytyskin, mutta se kesti onneksi vain muutaman minuutin. Kolmanteen erään lähdettiin siis Tekniikan miesten johtaessa 9-3.
Vaikka kolmanteen erään lähdettiin Soittorasian selvässä johdossa, pystyi kotijoukkue pelaamaan ottelun loppuun kurinalaisesti, eikä hyvä olo tullut puseroon missään vaiheessa. Nousu pystyi ajoittain luomaan muutaman minuutin painostusvaiheita, mutta kotijoukkueen hyvä kunto oli liikaa vähälukuiselle Nousulle, eikä vierasjoukkue pystynyt missään vaiheessa uhkaamaan kotijoukkueen selvää johtoa. Vaikka Nousu ei varsinaista takaa-ajoa saanutkaan aikaan, sai se luotua viimeisessä erässä kaksi maalia. Rasialta viimeisessa erässä onnistuivat Penttinen ja Riutta kahdesti, Lahtinen kertaalleen ja Kuusela pääsi myös katkaisemaan muutaman pelin kuivan kautensa. Peli oli kokonaisuutena hyvä suoritus Rasialta. Pystyttiin pelaamaan täysi 60 minuuttia hyvin. Seuraava peli on tammikuun 5. päivä Pirkkalan Pirkkoja vastaan vieraissa. Seuraavan kerran Soittorasiaa pääsee kotiluolassa kannustamaan 11. tammikuuta, kun vastaan tulee Urho. Tästä on hyvä siirtyä joulun viettoon. Soittorasia toivottaakin kaikille kannustajille ja vastustajille hyvää ja rauhallista joulua.
Joukkue | O | ME | P |
LFT | 18 | (+48) | 42 |
Soittorasia | 18 | (+27) | 36 |
LASB Hml | 18 | (+10) | 31 |
KU-68 | 18 | (-8) | 24 |
SB Luja | 18 | (-6) | 23 |
KeihäsKruunat | 18 | (-26) | 19 |
Nokian KrP Akatemia | 18 | (-45) | 14 |