Keskiviikkona 16.11 Tampin mokkapalojen tuoksuiselle areenalle saapui vieraaksi sarjakärki Pirkat. Vastus tiedettiin kovaksi ja viimekaudesta Pirkat olivat saaneet vielä vahvistuksia Soittorasialta, sillä kaksi huippuluokan tekijää, Vesa-Matti Tuloisela ja Antti Länsimies, löytyivät nyt pirkkalalaisten rosterista. Tästä hyvästä ennen peliä järjestettiin tilaisuus, jossa näiden kahden kaveruksen lisäksi myös ikinuorta Samuel Lahtista muistettiin mittaamattoman arvokkailla Soittorasia pipoilla!
Pelin lähtökohdat eivät olleet parhaat mahdolliset (taaskaan), sillä pari loukkaantumista ja yksi CERNin matkailija pakotti kentälliset uuteen järjestykseen ja moni löysi itsensä paikasta, jossa vierellä pelasi uusia naamoja. Tämä ei kuitenkaan näkynyt pelissä millään tavalla, sillä ensimmäisestä erästä lähtien meno näytti niin pelaajien kuin valmentajienkin silmään hyvältä. Paikkoja pystyttiin luomaan, mutta viimeistely ontui. Tästä voi kyllä osin antaa kunniaa vastustajan maalivahdille, sillä mm. Laukka-Topin kierteiset kantit pysäytettiin ”elämänsä” torjunnoilla. Hyvästä peli-ilmeestä
huolimatta ensimmäiselle erätauolle lähdettiin Pirkkojen 0-3 johtoasemassa.
Toinen erä muistutti hyvinkin paljon ensimmäistä ilmeeltään ja tulosta tuli myös maalien valossa. Ensimmäisenä maalitilin avasi Juho Törmänen kapteeni Rotosen syötöstä. Tämän jälkeen Rasia sortui muutamaan jäähyyn, joista toinen oli Bullin ottama 5min rangaistus taklaamisesta. Alivoimanelikot joutuivat kovan rasituksen alle Pirkkojen pyörittäessä ylivoimaa ja hyvästä alivoimasta huolimatta Pirkat onnistuivat aivan toisen jäähyn lopussa maalintekoon. Tämä maali kuitattiin kuitenkin nopeasti, sillä alle minuutti ylivoimamaalin jälkeen klassisen vaparikuvien päätteeksi Valtteri Kuusela pääsee maalintekoon Matti Riutan syöttäessä. Tämä jää erän viimeiseksi tilastomerkinnäksi ja toiselle erätauolle lähdetään 2-4 numeroista.
Valitettavasti kolmannen erän alku näyttää, miksi Pirkat ovat sarjakärjessä. Erän alun rasia juoksee Pirkkojen sahatessa poikkikentän syöttöjä ja kuuden minuutin pelin jälkeen tilanne on jo 2-7. Sitten alkaa rasialaisten kiri. Ensiksi Vili Auvinen täräyttää takatolpalta Kuuselan syötöstä ja perään Ossi Rotosen nostattaa rasian nousuhaaveita Erno Sivulan syötöstä. Lukuisista paikoista huolimatta pallo ei löydä enää tietään vastustajan verkkoon ja lopullisen niitin pelille antaa Pirkkojen kaksi maalia rasian koittaessa ilman maalivahtia. Loppunumerot 4-9 ja pisteet Pirkkalaan.
TLDR: Numeroista huolimatta peli oli hyvää ja paikkoja saatiin aivan tarpeeksi pelin voittamiseen. Valitettavasti vain viimeistely Samuel Lahtisen sanoin oli hänen tasoistaan.
#13 Valtteri Kuusela
Joukkue | O | ME | P |
LFT | 18 | (+48) | 42 |
Soittorasia | 18 | (+27) | 36 |
LASB Hml | 18 | (+10) | 31 |
KU-68 | 18 | (-8) | 24 |
SB Luja | 18 | (-6) | 23 |
KeihäsKruunat | 18 | (-26) | 19 |
Nokian KrP Akatemia | 18 | (-45) | 14 |