Lauantaiaamupäivä koittaa ja Rasian miehistö kokoontuu ylöjärven kentille viimeiseen ylemmän jatkosarjan turnaukseen. Karsintapaikka on valitettavasti ehditty pelaamaan jo toisten joukkueiden käsiin, joten tähtäimiin kaksi V:tä, jos ei jatkoon niin ainakin paremmin mielin kesälomille. Ensimmäiseen peliin vastustajaksi on valikoitunut Höntsääjät. Peliin valmistaudutaan keväisessä säässä, ja hallin useampaan otteeseen Johanneksen johdolla kiertänyt joukkue on valmiina peleille. Yllis laittaa vielä lisää paukkuja peliin ja päivittää kenkänsä nopeampiin aivan pelin kynnyksellä.
Noniin, alkutarinoinnin jälkeen saadaan ensimmäinen erä käyntiin. Alkulämmöt ovat tehneet tehtävänsä ja ei aikaakaan (2:39) kun Yllis sivaltaa allekirjoittaneen syötöstä taululle ensimmäiset numerot. Startti jatkuu hyvin kun vajaan kolmen minuutin kuluttua Joonatan löytää Johanneksen keskeltä, eikä erhdystä tapahdu. Peli 0-2.
Soittorasian vahva vaihde pysyy päällä ja peli pyörii lähinnä Höntsääjien kenttäpäädyssä, mutta maalikehikkojen sisäpuolelle pallo ei saada pelattua.
Vajaa minuutti ennen ensimmäisen erän loppua Höntsääjät kuitenkin pääsevät kaventamaan, kun pomppiva veto löytää tiensä maaliin. Tätä ei jääty kuitenkaan turhaan murehtimaan, kun Aapo ottaa matkaansa pitkän avauksen ja kiertää vastustajan puolustajan kuin keilan ja lähettä reikäpallon yläkulmaan. Ensimmäisen erän viimeinen vajaa puoliminuuttinen odotellaankin sitten erätaukoa.
Toinen erä alkaa tuttuun tapaan ensimmäisen jälkeen ja heti avausminuutilla kolmoskenttä toteuttaa jälleen joukkueen pelikirjaa, kun pallo saadaan Yllikselle joka siirtää sen maalinedussektorilla olevan Aapon lapaan. Lämäri puhuu ja pallo päätyy samaan paikkaan kuin edelliselläkin vedolla, taululla 1-3. Hyvä vire jatkuu ja seuraavaksi pallon painaa verkkoon Sändi tuttuun tyyliin, Miron syötöstä. Ja koska Rasia on pelipäällä, ensimmäisestä erästä tutulla kaavalla tutkapari Johannes – Joonatan kerää tehot seuraavaan osumaan. Taululla jo 6-1 kuten eräässä kiekkopelissä aikoinaan. Kylläisyys alkaa näkymään joukkueen riveissä ja Höntsääjät saavatkin käännettyä seuraavalla pallon maaliin ja kaventavat. Peli jatkuu nyt enemmän Rasiapäädyssä, mutta Matias saa kuitenkin avattua hyvällä syötöllä Sändille joka painaa verkon tötterölle, ja taas saadaan viiden maalin ero aikaan. Hyvää oloa ei kuitenkaan kestä kauaa kun erän loppuun syntyy kaksi vastustajan maalia, peli 4-7. Ennen erätaukoa päästään vielä koittamaan ylivoimaa mutta tällä kertaa tulosta ei synny.
Erätauolla valmennus selventää joukkueelle pelin tilanteen ja kolmanteen erään lähdetään hakemaan ensimmäisen erän kaltaista virettä. Parannusta syntyy ja peli kulkee maaleitta, kunnes allekirjoittanut katkaiseen vastustajan avauksen liian korkealta, sakkoina rankkari, josta peli kaventuu. Taistelu jatkuu tämän jälkeen puolustusvoittoisena ja se riittää pitämään puntit tasoissa vastustajan aikalisään asti. Peliä jäljellä vajaa kaksi ja Höntsääjät lähtevät hakemaan tasoitusta ilman maalivahtia. Ei kuitenkaan aikaakaan kun pallo saadaan vastustajan päätyyn maaliviivan taakse ja Joonatanin lapaan, joka lähtee viemään palloa maaliin. Liekö tuomarilla pitkäveto sisässä tai muuten vaan jalat happoilla, kun pysättää pallon ja estää näin Joonatanin maalinteon. Tiukan tilanteen siivellä Höntsääjät eivät kuitenkaan heitä palloa kulmassa tapahtuva kiistapallon jäljiltä Rasialle, kuten joissain tapauksissa voisi käydä. Se ei kuitenkaan haittaa koska jälkitilanteesta Matias tekee maalin Thomaksen hyvästä esityöstä. Ja jo seuraavasta hyökkäyksestä Miro painaa pallon mummon hillopurkkien viereen tulisella lyöntilaukauksella, suoraa Ylliksen poikkisyötöstä. Maalikiintiö ei kuitenkaan vielä ole täynnä, koska Rasia päästää vastustajan vielä maalintekoon. Ja koska kelloon jää vielä reilut 20 sekuntia aikaa, niin Sändi hakeutuu maalipaikkaan. Tässä avautuu mahdollisuus hattutemppuun, mutta vastustajan toiminnan ja Thomaksen hyvän liikkeen johdosta Sändi siirtää etukulmalle, josta Thomas laittaa pelin viimeisen maalin rysään.
Lopulta taululle saadaan numeroiksi mainiosti voittoon riittävä 6-10, Rasian ollessa vierasjoukkue. Tehoille saadaan yhteensä 9 Rasiapelaajaa, joiden joukosta kolmen pisteen aamupäivää vietti Sändi ja Yllis. Ei siis muuta kuin valmistautumaan seuraavaksi odottavaan paikallisderbyyn.
#55
Joukkue | O | ME | P |
Soittorasia 4 | 10 | (+45) | 17 |
Höntsääjät | 10 | (+28) | 16 |
HLJ | 10 | (+3) | 12 |
HuHu | 10 | (-12) | 8 |
Punakone | 10 | (-13) | 7 |
Ilves III | 10 | (-51) | 0 |
Joukkue | O | ME | P |
SC Lääderi | 10 | (+38) | 17 |
TahVe II | 10 | (0) | 13 |
Soittorasia 2 | 10 | (+18) | 12 |
DTT | 10 | (+13) | 8 |
SB KK | 10 | (-24) | 7 |
TFS | 10 | (-45) | 3 |